2019 Results

 

Date: Friday 30th August 2019

Venue: Abbey Stadium, Bordesley Lane, Redditch B97 6EJ

Entry Fee: 6

Age Limit: 17 or over on 31st August 2019

Provisional Timetable:

6:30pm Race 1 Expected finish time between 40 mins and 50 mins

7:30pm Race 2 Expected finish time between 35 mins and 40 mins

8:20pm Race 3 Expected finish time under 35 mins

Each race limited to 20, all to be England Athletics affiliated athletes and completed a road 10Km or track 10,000m in less than 50 minutes within the last 12 months.

Race 2 will include a pacer running the British Milers Club Womens Membership Standard of sub 38:00, provided by Team Marathon Road.

Race 3 has a number of athletes targeting the British Milers Club Mens Membership Standard of sub 32:00. Even if you are not racing come down to watch this race that is looking like it will be a great race. We will allow spectators on the track up to lane 3 to cheer the athletes on and keep them going for the full 25 laps.

A few people have asked if this is a memorial event, it is not. Edgar is frail and limited in his activities but is still alive. We would like to get him down to the event but this will depend on how he is feeling on the night.

These 10,000m races will incorporate the Worcestershire County 10,000m Championships. Qualification for Worcestershire Country Championships are one of the following: -
1) By birth in the County (B)
2) By 9 months continuous residence in the County prior to competition (R)
3) By 9 months service in a unit of HM Forces stationed in the County (F)
Worcestershire is defined by the pre 1974 boundary and includes parts of Birmingham

To apply for an entry email entries@edgarnicholls10000m.co.uk, providing:

Your name (as registered with England Athletics)
Date of birth
1st claim club
EA number (if known)
Expected finish time (will be confirmed on Power of 10 that you have run close to this in the last 12 months)
Eligibility for County Championships (either Birth, Residency, HM Forces or None)

Lisa May of LJM Physio Therapy will be providing Pre and Post race massages, pre-book you massage directly with her 07773 690742.

Current Entries

Race 1

 

Name

Club

Category

Target Time

Seasons Best

Confirmed

EA Reg

Paid

County Eligibility

1

Paul Collins

Bromsgrove & Redditch AC

M50

38:30

19:12 5K

Yes

Yes

Yes

2

Simone Jones

Halesowen A&CC

SW

39:58

40:41

Yes

Yes

Yes

3

Richard Shardlow

CLC Striders

M50

39:59

42:07

Yes

Yes

No

4

John Hill

Halesowen A&CC

M65

40:00

43:19

Yes

Yes

Yes

5

Michael Wade

Sparkhill Harriers

M35

40:00

41:03

Yes

Yes

No

6

Robert Dowse

BRAT

SM

38:59

39:52

Yes

Yes

No

7

Matthew Henney

Bromsgrove & Redditch AC

M45

40:59

41:45

Yes

Yes

Yes

8

Peter Eckersley

BRAT

M60

41:00

41:15

Yes

.

No

9

Matthew Allen

Halesowen A&CC

M40

42:00

40:00

Yes

Yes

Yes

10

Brian Williams

Team Anstey Amblers & Runners

M55

42:00

42:37

Yes

Yes

No

11

Oliver Stabler

Wreake and Soar Valley AC

SM

42:59

20:09 5K

Yes

Yes

No

12

Kevin Attwood

Aldridge Running Club

M55

44:00

4452

Yes

Yes

No

13

Peter Taylor

Bromsgrove & Redditch AC

M45

45:00

45:35

Yes

Yes

Yes

14

Melanie Hepke

Halesowen A&CC

W45

45:00

45:59

Yes

Yes

Yes

15

Lee Partridge

Wolverhampton & Bilston AC

M35

47:00

44:39

Yes

Yes

No

16

 

 

 

 

 

 

 

 

17

 

 

 

 

 

 

 

 

18

 

 

 

 

 

 

 

 

19

 

 

 

 

 

 

 

 

20

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Race 2

 

Name

Club

Category

Target Time

Seasons Best

Confirmed

EA Reg

Paid

County Eligibility

1

Gavin Moorhead

Bromsgrove & Redditch AC

M35

35:00

37:33

Yes

.

Yes

2

Peter Dear

Halesowen A&CC

U23M

35:00

37:40

Yes

Yes

Yes

3

Andrew Rosson

Bromsgrove & Redditch AC

M35

36:00

37:14

Yes

Yes

Yes

4

Adam Pollock

Worcester AC

SM

36:30

35:34

Yes

Yes

Yes

5

Steve Bowran

St Albans AC

M50

36:30

36:36

Yes

Yes

No

6

David Smith

Wolverhampton & Bilston AC

M50

36:30

37:36

Yes

Yes

No

7

William Pearce

CLC Striders

M35

36:45

37:02

Yes

Yes

No

8

Andrew Yapp

Halesowen A&CC

M40

37:00

38:33

Yes

Yes

Yes

9

Darren John

Knowle & Dorridge

SM

37:00

38:36

Yes

Yes

No

10

Kevin Lanckham

Bromsgrove & Redditch AC

M50

37:00

3:02 Mar

Yes

.

Yes

11

David Lewis

Halesowen A&CC

M50

37:30

37:53

Yes

Yes

Yes

12

Ben Beaumont

BRAT

SM

37:30

39:25

Yes

Yes

No

13

Lily Higgins

Halesowen A&CC

U20W

37:45

18:41 5K

Yes

Yes

Yes

14

Becky Timmings

Bromsgrove & Redditch AC

SW

37:50

38:11

Yes

.

Yes

15

Joe Parker

West End Runners

SM

37:50

38:07

Yes

Yes

No

16

Stuart Male

Knowle & Dorridge

M40

38:00

40:09

Yes

Yes

No

17

Malcolm Duff

Bromsgrove & Redditch AC

M35

38:30

39:36

Yes

.

Yes

18

Scott Beverley

Bromsgrove & Redditch AC

M45

39:00

39:28

Yes

.

Yes?

19

Adam Smyth

Ivanhoe Runners

SM

39:00

39:05

Yes

Yes

Yes?

20

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Race 3

 

Name

Club

Category

Target Time

Seasons Best

Confirmed EA Reg

Paid

County Eligibility

1

Daniel Robinson

BRAT

M35

31:30

31:21

Yes

Yes

No

2

Martin Williams

Tipton

M40

31:30

31:54

 

Yes

 

3

Adam Stokes

Bristol & West AC

SM

31:30

32:08

Yes

Yes

No

4

Adam Peacock

Bromsgrove & Redditch AC

SM

31:50

32:20

Yes

Yes

Yes

5

Hayley Carruthers

Birchfield Harriers

SW

32:30

33:20

Yes

Yes

No

6

Jack Shayler

Abingdon AC

U20M

32:30

33:24

Yes

 

No

7

Mark Ince

BRAT

M40

32:40

33:19

Yes

Yes

No

8

Trevor Osborne

Dudley & Stourbridge Harriers

SM

33:30

34:12

Yes

Yes

No

9

Luke Sheppard

Worcester AC

SM

33:40

34:01

Yes

Yes

Yes

10

William Bowran

St Albans AC

U20M

34:00

34:21

Yes

Yes

No

11

Tom Isherwood

Dudley & Stourbridge Harriers

M35

34:00

34:47

Yes

Yes

No

12

Steven Dunsby

BRAT

M35

34:30

35:03

Yes

Yes

No

13

Paul Jolliffe

Kings Heath Running Club

SM

35:00

35:43

Yes

Yes

No